شتاب‌دهنده دانشگاه فردوسی مشهد

معرفی شتاب‌دهنده دانشگاه فردوسی مشهد

این شتاب‌دهنده که با همکاری شرکت گلدنت و دانشگاه فردوسی مشهد در حال راه‌اندازی می‌باشد، به ارائه‌ی مجموعه‌ای کامل از تمامی خدمات مورد نیاز برای رشد یک کسب‌و کار نوپا در حوزه ICT می‌پردازد که شامل ارائه خدمات سامانه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و موبایل اپلیکیشن در حوزه‌های مورد اشاره زیر می‌باشد:

 • فناوری‌های مالی
 • اینترنت اشیاء – IoT
 • اقتصاد اشتراکی – Sharing Economy
 • سلامت الکترونیک
 • هوش مصنوعی و داده‌کاوی
 • گردشگری

هدف شتاب‌دهنده دانشگاه فردوسی مشهد

هدف این مجموعه کمک به کسب‌و کارهای استارت‌آپ برای تبدیل آن‌ها به شرکت‌هایی است که پس از اتمام دوره شتاب‌دهی، به تنهایی و بدون حمایت “شتاب‌دهنده دانشگاه فردوسی" توانایی ورود و رقابت به بازار را کسب کنند. این مجموعه روند ورود کسب‌و کارهای نوپا به بازار رقابتی را از طریق ارائه خدمات مشاوره‌ای مالی، حقوقی، فنی و اقتصادی تسهیل می‌کند.

ساختار اجرایی در مجموعه شتاب‌دهنده دانشگاه فردوسی مشهد

در این مجموعه پس از فراخوان و ارسال درخواست شتاب‌دهی توسط استارت‌آپ‌ها، شتاب‌دهنده دانشگاه فردوسی درخواست را مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد و تعداد 20 استارت‌آپ انتخاب شده  وارد مرحله پیش شتاب‌دهی می‌شوند.

در مرحله پیش شتاب‌دهی در گام اول، درخواست دریافت شده از نظر نوآورانه و فناورانه بودن، سنجش ظرفیت و ساختار بازار برای پذیرش، قابلیت توسعه با شرایط بازار و قابلیت اجرا و پیاده سازی ایده و یا محصول موردنظر مورد بررسی قرار می‌گیرد. دوره زمانی این مرحله 2 ماه می‌باشد که در انتهای دوره تعداد 10 استارتاپ به مرحله شتاب‌دهی می‌رسند.

گام بعدی مرحله‌ی شتاب‌دهی است که شامل ارائه خدمات به منظور اجرایی شدن درخواست می‌باشد. بدین ترتیب با امضا تفاهم‌نامه بنیان‌گذاران، مبلغی به عنوان سرمایه در اختیار استارتاپ قرار می‌گیرد. جذب سرمایه گذار، تخصیص فضا و تجهیز استارتاپ، دیگر خدمات این مرحله خواهد بود. دوره زمانی این مرحله 4 ماه می‌باشد.

گام نهایی، مرحله توسعه است. در این مرحله استارتاپ‌ها بعد از گذراندن دوره‌های پیش شتاب‌دهی وارد بازار رقابتی شده و به ارائه محصول خود می‌پردازند.

گام1
ثبت نام در فراخوان شتاب‌دهنده دانشگاه فردوسی مشهد
گام2
پذیرش پس از بررسی ایده و ورود به دوره پیش‌ شتاب‌دهی
گام3
ورود به مرحله شتاب‌دهی پس از احراز شرایط موردنیاز
گام4
دریافت خدمات شتاب‌دهنده دانشگاه فردوسی مشهد
گام5
توسعه و ورود به بازار

معرفی خدمات شتاب‌دهنده دانشگاه فردوسی مشهد

شتاب‌دهنده دانشگاه فردوسی مشهد به ارائه خدمات زیر می‌پردازد:

 1. ارائه حمایت‌های فنی، فکری و حقوقی از استارتاپ‌ها توسط دانشگاه فردوسی، شرکت‌های دانش‌بنیان مرکز رشد دانشگاه فردوسی و کارگزار ICT معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
 2. معرفی استارتاپ‌ها به بازار بین‌المللی از طریق پایگاه مرکز صادرات گلدنت که به ارائه خدماتی همانند مشاوره‌های صادراتی، تحقیق و ارزیابی بازار بین‌المللی و تبلیغات در بازار خارجی می‌پردازد
 3. معرفی سرمایه گذاران داخلی و بین‌المللی
 4. سهولت در ورود به بازار بین‌الملل به واسطه ارتباطات و دفاتر خارجی
 5. گسترش فغالیت‌های استارتاپ‌ها با کمک تجهیز تیم‌ها به نیروی انسانی متخصص
 6. برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه خدمات ارائه شده توسط شتاب‌دهنده فردوسی
 7. تخصیص فضای کار در دانشگاه فردوسی مشهد به صورت رایگان
 8. تأمین نیاز مالی به استارتاپ‌ها برای سرمایه گذاری اولیه
 9. ارائه خدمات حقوقی
 10. تشکیل شبکه سرمایه‌گذاران ریسک پذیر
جولای 1, 2018